Current Lab Assignments

Class of 2020

   StudentAdviser
Ahmad, Sidra    Enquist, LW             
Brokate, Natalia    Petry, S                              
Chan, Leslie    Ploss, A
Chen, Tiffany    Wang, SS
Chirinos, Josue    Murphy, CT
Choi, Joshua    Korennykh, AV
Claudio, Celeste    Ploss, A
Coffey, Sarah    Gavis, ER
Cordoba, David    Shenk, TE
Dimitriadoy, Sofia    Kang, Y
Dombroski, Kendra    Peña, CJ
Du, Wenjuan    Bassler, BL
Ferrante, Thomas    Schwarzbauer, JE
Gardner, Ty    Avalos, JL
Gavrilenko, Sophia    Jonikas, M
Heilbronner, Alison    Graham, A
Hill-Oliva, Michael    Devenport, D
Im, Moses    Nelson, CM
Jiang, Alex    Hecht, M
Jun, Sarah    Petry, S
Jung, Haeun    Toettcher, JE
Kim, David    Flint, SJ
Kim, Keunho    Devenport, D
Kim, Yunah    Schedl, PD
Lazarevic, Bojan    Gavis, ER
Lee, Annabel    Notterman, DA
Lee, Daehee    Tank, DW
Lie, Winston    Hughson, FM
McGowen, Juliet    Burdine, RD
Nangia, Nikita    Shenk, TE
Okobi, Agatha    Levine, M
Olunuga, Ebun    Silhavy, TJ
On, Cam    Yan, N
Ostrowski, Megan    Bassler, BL
Persaud, Nicholas    Stock, JB
Peters, Dani    Donia, MS
Pham, Tiffany    Wang, SS
Rekapalli, Pranav    Cristea, IM
Rowicki, Michelle    Kang, Y
Salimbangon, Ashley    Enquist, LW
Same Guerra, Daniel    Silhavy, TJ
Sequera, Sandra    Gitai, Z
Shah, Rohan    Kleiner, R
Shin, Jong Hyeon Kevin    Notterman, DA
Shulkin, Jared    Notterman, DA
Steidl, William    Burdine, RD
Sultana, Mayisha    Storey, J
Taber, Caroline    Cristea, IM
Tsolova, Kalina    Hughson, FM
Ufongene, Vivian    Metcalf, JE
Uribe, Giselle    Toettcher, JE
Vinogradsky, Alice    Kang, Y
Ward, Brandon    Murthy, M
Weyant, Autumn    Schedl, PD
Wilson, Alexandra    Jonikas, M
Xu, Lillian    Kang, Y
Yoon, Hyungjun    Levine, M
Zhong, Lydia    Mallarino, R

Class of 2021

   StudentAdviser
Alivisatos, Ares    Mallarino, R    
Andemichael, Aman    Enquist, LW                      
Anezakis, Annie    Flint, SJ
Awofolaju, Moses    Gitai, Z
Bruce, Janaya    Avalos, JL
Cassidy-Nolan, Donovan    Wuhr, M
Cha, Jaeyoon    Notterman, DA
Chandra, Nisha    Donia, MA
Chang, Ashley    Budine, RD
Cheng, Emily    Cristea, IM
Cumbermack, Maressa    Bassler, BL
Darien, Kaja    Enquist, LW
Darko, Millicent    Notterman, DA
Dubinsky, Kailey    Flint, SJ
Edgar, Julia    Cristea, IM
Efrem, Eden    Silhavy, TJ
Erdozain, Megan    Ploss, A
Fotopoulos, Niko    Stock, JB
Fried, Hannah    Notterman, DA
Guare, Emma    Ploss, A
Gupta, Rohan    Posfai, E
Harrigan, Henry    Jonikas, M
Hayward-Lara, Gabriela    Devenport, D
Khella, Nardeen    Gavis, ER
Kim, Janie    Donia, MS
Kim, Minyoung    Yan, N
Lee, Jasper    Kang, Y
Madan, Vrinda    Ploss, A
Mejia, Martin    Schwarzbauer, JE
Nawar, Fairuz    Petry, S
Ngecu, Wabathi   Seyedsayamdost, M
Nie, Linda    Toettcher, JE
Nix, Kalyn    Notterman, DA
Peifer, Sophia    Murphy, CT
Pousont, Dorian    Bassler, BL
Robinson, Kiera    Pacala, S
Sarmiento, Juan    Murphy, CT
Shirai, Nanako   Hughson, FM
Slabodkin, Hannah    Kang, Y
Stoica, Andreea    von Holdt, B
Tam, Katie    Adamson, B
Wang, Jonathan    Gavis, ER
Williams, Yezekiel    Levine, MS
Wilson, Conor    
Wu, Andrew    Shvartsman, SY
Yu, Catherine    Toettcher, JE
Yun, Jena    Burdine, RD
Zhu, Alexander    Notterman, DA